Konferencja podsumowująca projekt EPOS-PL

W dniu 20.10.2021 odbyła się konferencja na której zaprezentowano Infrastrukturę Badawczą powstałą w ramach projektu EPOS-PL. Konferencja zorganizowana została przez IGF PAN – koordynatora projektu i poszczególnych partnerów EPOS-PL. Konferencja była transmitowana ze studio w Warszawie, Katowicach, Krakowie oraz Wrocławiu. Projekt jest wpisany na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej.

W trakcie konferencji przedstawiono trzy referaty dotyczące nowej infrastruktury badawczej EPOS-PL, której celem było zintegrowanie różnorodnych krajowych obserwacji i badań w dziedzinie nauk o ziemi.

Ze studio w Katowicach zaprezentowana została infrastruktura wytworzona w ramach realizacji zadania 9-go kierowanego przez GIG, służąca do badania geozagrożeń indukowanych eksploatacją górniczą na poligonach pomiarowych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym (tzw. poligony MUSE – Multidisciplinary Upper Silesian Episode). Lepsze monitorowanie i poznanie geozagrożeń w postaci silnych zjawisk sejsmicznych i deformacji terenu indukowanych eksploatacją górniczą, to niezmiernie ważne tematy dla Polskiej Grupy Górniczej oraz samorządów i lokalnej społeczności.

Zainteresowanych bliższym poznaniem infrastruktury projektu EPOS-PL zapraszamy do obejrzenia filmu.